SITODRUK OD PROJEKTU DO GOTOWEGO WYDRUKU

Pierwszym etapem realizacji druku jest projekt, który rozkładany jest na klisze, ich liczba zależna jest od ilości kolorów w projekcie. W przypadku kiedy mamy do czynienia z drukiem jednokolorowym przygotowywana jest jedna klisza, natomiast kiedy w założeniu jest więcej niż jeden kolor każdy z nich ma osobną.

Drukarz rozpoczyna pracę od dobrania i przygotowania sita. Siatki mogą być wykonane z metalu , tkanin lub włókien syntetycznych, mogą różnić się wielkością oczek oraz ramą. Kiedy jest już dobrana odpowiednia siatka przechodzi do przygotowania sita. Etap ten zaczyna się od odtłuszczenia powierzchni siatki z kurzu i ewentualnych pozostałości rozpuszczalnika, gdy jest odtłuszczona przychodzi czas na nałożenie emulsji. Kiedy po ok. kilku minutach suszenia emulsja wysycha umieszcza się klisze na zewnętrznej stronie siatki tak, aby późniejszy wydruk był zgodny z projektem oraz oczekiwaniami klienta.

Przygotowaną siatkę kładzie się do kopioramy. Zasysane w niej powietrze powoduje, że sito staje się nieruchome i można obrócić je do pozycji pionowej, lampę ustawia się na przeciw siatki. Naświetlenie trwa od kilku sekund, do kilku minut. Po wyciągnięciu sita z kopioramy wypłukiwana zostaje emulsja, która wcześniej przykryta była szablonem z kliszy. Po dokładnym wyplukaniu siatka musi wyschnąć i dopiero wtedy można przejść do kolejnych etapów…

Gotową siatkę montujemy w ramie lub karuzeli w zależności od materiału na którym jest wykonywany druk. Drukarz dostosowuje sito tak, aby wydruk wyszedł zgodnie z założeniami projektu. Po osadzeniu sita należy dobrać kolory farb tak, żeby były jak najbardziej zbliżone do tych na projekcie. Następnie robi próbę wydruku, zanim rozpocznie właściwy nadruk na materiale klienta dzięki temu może sprawdzić czy ma dobrze ustawioną siatkę oraz porównać kolory powstałego wydruku z kolorami na projekcie. Za pomocą rakla rozprowadza farbę po siatce.

Druk powstaje poprzez przepchanie raklem farby przez oczka sita. Ważne jest, aby odbywało się to pod odpowiednim kątem oraz przy równomiernym nacisku. Po zakończonym druku zbiera się dokładnie farbę z sita oraz ściąga się emulsje preparatem specjalnie do tego przeznaczonym, tak oczyszczoną siatkę wykorzystuje się do kolejnych zleceń.