HISTORIA DRUKU SITOWEGO W PIGUŁCE

Sitodruk swoje istnienie zapoczątkował na Dalekim Wschodzie gdzie już w XVII wieku

http://wikipedia.com; katagami

stosowany był druk powielany jego twórcą był Yuzensai Miyasaki  zwany również ojcem sitodruku, jako pierwszy wykorzystał tą metodę do ozdoby kimon. Kolejne udoskonalenia datowane są na XIX wiek wtedy to  Zisukeo Hirose wynalazł szablon zwany „katagami”. Motyw wycięty z papieru nanosił na siatkę z włosów ludzkich lub zwierzęcych, a ta z kolei osadzona była w napiętej drewnianej ramie. Przez kolejne lata metoda ta zdobywała swoich miłośników w tworzeniu druków na tkaninie, dekoracji ścian, zdobienia mebli oraz sprzętów. Wraz ze zwolennikami druk zyskiwał  kolejne unowocześnienia. Przełomowym momentem w historii była I Wojna Światowa podczas której John Pilsworth zapoczątkował druk wielokolorowy pochodzący z jednej formy drukarskiej. Film szelakowy stworzony przez Louisa F. D’Autremont dał możliwość  szybkiego i dokładnego  przygotowania szablonów do druku. Po niedługim czasie Joseph Ulano udoskonalił jego wynalazek tworząc film celulozowy używany do dziś. Sitodruk stosowany początkowo tylko w poligrafii znalazł swoje zainteresowanie wśród artystów w latach 30 XX wieku. W tym czasie powstał pierwszy podręcznik na temat serigrafii, a w 1938r. W Nowym Jorku odbyła  się pierwsza wystawa poświęcona drukowi sitowemu. W Latach 60-tych na terenie Ameryki i Europy rozwijały się prądy  op-atr i pop-art które wykorzystywały, a co za tym idzie udoskonalały technikę serigrafii. Można szczególnie zauważyć to w pracach Andy’ego Warhola i Richarda Anuszkiewicza.

https://www.tuttartpitturasculturapoesiamusica.com,
Andy Warhol, pop-art

Nie długo później w latach 70-tych i 80-tych XX. W Polsce powstaje podziemna drukarnia sitodrukowa dająca możliwość stworzenia niezależnego pisma pt.: ” Robotnik”. Technologia ta wykorzystywana była przez inne podobne stowarzyszenia,  które wypuszczały czasopisma podczas stanu wojennego. Był to czas kiedy  sitodruk stał się narzędziem do walki. Początek lat 90-tych to rozkwit druku w przemyśle kiedy to zaczęły powstawać plakaty, reklamy, materiały biurowe, upominki materiały opakowaniowe. W tamtych czasach maszyny sprowadzane były głównie z zachodu, ale pojawili się również producenci polscy, którzy zajęli się tworzeniem maszyn, farb, folii oraz wszystkich niezbędnych materiałów.

Zainteresowanie sitodrukiem nie słabnie wręcz przeciwnie dalej rośnie przede wszystkim ze względu  na trwałość druku, jego niski koszt, szerokie zastosowanie i nasycenie barw.

Współczesne maszyny sitodrukowe dają nam szeroki wachlarz możliwości takich jak druk  płaski, okrągły, na stożkach i do przedmiotów mających nieregularny kształt.